لینک شبــــــــــکه های اجتماعی

گفتگو با آقای مهندس زارعی

مدیرعامل شرکت ایمن تصویر امرتات


*لطفا خودتان را معرفی نموده و در مورد شرکت و چگونگی آغاز فعالیت در این حوزه، توضیح دهید.
مجید زارعی هستم مدیرعامل شرکت ایمن تصویر امرتات. کارشناس الکترونیک با گرایش مخابرات از دانشگاه ساوه. بیش از ۵۰ دوره مختلف در زمینه بازاریابی، مارکتینگ و مدیریت را در ایران، دبی و اسپانیا گذرانده ام.
حوزه فعالیت شرکت ایمن تصویر امرتات، واردات و پخش عمده محصولات حفاظتی است؛ بیشتر تمرکز ما بر روی دوربین مداربسته و دستگاههای ضبط دیجیتال تحت شبکه و HD و آنالوگ است.
فعالیت شرکت ما از سال ۸۵ و از شهر همدان آغاز شد. تا سال ۹۲ نیز در این شهر مشغول به کار بودیم تا اینکه مسائلی باعث شد که در تهران به ادامه فعالیت بپردازیم. از جمله این مسائل، روند ارسال محصولات به سراسر ایران بود؛ زیرا امکان ارسال کالا به سراسر ایران از همدان میسر نبود. دومین مساله این بود که متاسفانه برای بسیاری از شرکتها و مشتریان، باور اینکه یک شرکت واردکننده در همدان فعالیت میکند، غیرممکن بود. به همین دلیل مجبور شدیم در تهران دفتری را راه اندازی کنیم که خوشبختانه از این شرایط رضایت داشته و باعث پیشرفت بیشتر ما در این چند سال شده است.
دفتر همدان نیز همچنان به همراه یک شعبه دیگر در این شهر پابرجاست. همچنین ما یک شعبه دیگر در پاساژ علاءالدین و شعبه دیگری در شهر تبریز به عنوان دفاتر و شعب شرکت ایمن تصویر و بغیر از نمایندگیهامون وجود دارند.
در ابتدا شرکت را با نام ایمن تصویر پویا در همدان و سپس باعنوان ایمن تصویر امرتات در تهران به ثبت رساندیم.
شروع کار ما در همدان به عنوان واردکننده نبود. دوسه سال اول ما با برندهایی که در ایران وجود داشت کار خود را آغاز کردیم و سپس اقدام به واردات محصولی از کره کردیم که البته به دلیل قیمت تمام شده بالایی که داشت، شرایط سختی برای فروش آن بوجود آمد؛ تا اینکه با برند RDS آشنا شدیم و نماینده انحصاری فروش آن را در سال ۸۸ پذیرفتیم. رنج وسیعی از کالاهای مختلف با این برند را به بازار عرضه میکنیم که شامل محصولات تحت شبکه و تجهیزات آنالوگHD میشود.
میتوان گفت سطح این برند در میان برندهای دیگر در ایران، بالاست. نه برندی لاکچری مثل اکسیس و پاناسونیک است و نه برندی سطح پایین و oem؛ میتوان گفت قابل مقایسه با برندهای آشنا و مورد پسندی چون داهوا و هایک ویژن است.
در سالهای اخیر محصولات دیگری به سبد کالای شرکت اضافه کرده ایم که سوئیچ های POE برند TG-NETازآن جمله است که نمایندگی انحصاری آن را پذیرفته ایم. از دیگر محصولات شرکت ما، تجهیزات DVR خودرویی، موبایل DVR برند استریمکس، که برند اول دنیا در این زمینه است.
محصول oem شرکت ما نیز، برند اکستون است. به تازگی و در سال ۲۰۱۷ نمایندگی انحصاری برند ویدئو پارک(VIDEOPARK) را نیز در اختیار گرفته ایم که جزو پنج برند اول چین بوده و نیز در میان پنجاه برند اول دنیا از لحاظ درصد رشد، در رتبه دوم قرار گرفته است.
بیشتر تمرکز شرکت ما، بر روی فروش به همکار، اعطای نمایندگی و عاملین فروش است؛ البته از امسال برنامه ریزی کرده ایم که در زمینه اجرای پروژه هایی که در سطح متوسط به بالا هستد نیز فعالیت نماییم.

*در نمایندگی برندهایی که دارید تغییری ایجاد میشود ویا کماکان با همین برندها ادامه فعالیت خواهید داشت؟

با برند RDS که همچنان ادامه خواهیم داد، ولی تغییراتی نیز ایجاد خواهد شد؛ از جمله برند اکستون که برندی است که قیمت پایین تری دارد و دیگری برند ویدئو پارک است که از لحاظ کیفی با دوسه برند اصلی در ایران قابل رقابت است و چه بسا در برخی موارد، ویژگیها و آپشن های برتری نیز دارد.

* برنامه ریزی شما برای ۵ سال آینده چگونه خواهد بود؟

درحال حاضر ما فعالیت خودمان را در زمینه تولید آغاز کرده و جک درب اتوماتیک را در کارخانه تولید نموده ایم. این جک با نام "آرین" و با برند RTE از ماه گذشته تولید شده و خوشبختانه در پارت اول فروش خوبی داشته است. برای تولید دوربین مداربسته هم برنامه ریزی کرده و به دنبال دریافت مجوزهای لازم برای تاسیس کارخانه هستیم تا بتوانیم تولید این محصول را نیز آغاز کنیم. البته در ابتدا با کار مونتاژ این محصول و در آینده هر کدام از بخشهایی را که خودمان قادر به تولید آن باشیم، را در این کارخانه تولید خواهیم کرد.

*وضعیت کنونی بازار را چگونه ارزیابی میکنید؟

نوسانات ارز، متاسفانه تاثیرات منفی بر فعالیت ما داشته است. بیشتر از بالا رفتن قیمت دلار، نوسان، عدم ثبات و نبود یک نرخ مشخص تاثیرات منفی ایجاد کرده است. قیمت دلار باید بر روی یک عددی ثابت گردد، این عدد هر رقمی باشد، فقط ثابت بماند.
در بازار ما که جزو کالاهای اساسی محسوب نمیشود، دلار تاثیراتش را دیرتر نشان میدهد. برای مثال، وقتی قیمت دلار بالا میرود، تاثیر آن تا فردا بر نرخ طلا و نهایتا تا هفته بعد بر قیمت اتومبیل قابل مشاهده است و به سرعت و بصورت چشمگیری قیمت این کالاها افزایش خواهد یافت و مردم نیز مجبور به پذیرش آن هستند.
ولی متاسفانه مصرف کننده کالاهایی همچون محصولات ما، حتی با وجود افزایش پنجاه درصدی قیمت دلار، افزایش پانزده درصدی قیمت کالا را نمی پذیرد.

*در بحث واردات برای برخی شرکتها مشکلاتی وجود داشته است؛ برای شما چطور؟

اولویت ما همیشه بر این بوده است که د هر شرایطی رو به جلو حرکت کنیم. متوقف کردن کار در سال ۹۰ که دلار دچار نوسان شد تاثیر بدی برای ما داشت و باعث شد که تجربه کنیم که متوقف کردن کار، نداشتن محصول و از دست دادن مشتری بخاطر عدم فروش محصول به امید پایین آمدن نرخ ارز، زیانی بیشتر از فروش محصول بدون سود یا با ضرر جزئی دارد.
در این شرایط، تعرفه بالا رفته و قیمت تجهیزات الکترونیکی در چین نیز افزایش یافته و تعرفه های گمرکی با دلار جدید محاسبه میشود و شرایط گمرک نیز ثابت و منظم نیست؛ برای مثال ما برای دریافت ارز و انجام واردات ثبت نام کردیم و در لیست انتظار برای دریافت ارز قرار گرفتیم ولی با طولانی شدن زمان، تصمیم گرفتیم با همان دلار نرخ آزاد اقدام به واردات نماییم. بسیاری از همکارانی که در لیست انتظار دریافت ارز دولتی هستند بعد از گذشت دوماه بعنوان کالای غیرضروری محسوب شده و هنوز ارزی دریافت نکرده و از کار خود عقب افتاده اند.
واردات همچنان دشوارتر شده و واردکنندگان متضرر میشوند؛ هم سرعت کار پایین می آید و هم از لحاظ مالی زیان میکنند، زیرا نمی توانند قیمت ها را دقیقا بر اساس قیمت دلار محاسبه کنند.

* در سامانه ثبت سفارش گمرک با مشکلی مواجه شده اید؟

تنها در مواقعی که ثبت سفارش انجام نمیشود، به مشکل خورده ایم؛ ولی در مواقع دیگر ثبت سفارش را انجام داده ایم و تا به حال مشکلی در ثبت نداشته ایم. مشکل مهم ما در هزینه هاست؛ مثلا تعرفه دوربین مداربسته از پنج درصد، به ده درصد افزایش یافته و به همراه ارزش افزوده، کرایه ها و قیمت دلار و هزینه واردات با این مراحل سخت، پانزده تا بیست درصد هزینه ها را بالا برده است.

*پیش بینی شما از قیمت دلار تا پایان سال چیست؟

نمیتوان پیش بینی دقیقی کرد. من در سمینارها و کارگاههای مختلفی در مورد وضعیت سرمایه، وضعیت بانکها و در کل وضعیت اقتصاد ایران بوده ام؛ در همه این سمینارها کارشناسان بر این عقیده اند که شرایط اقتصادی باید ازاین بدتر هم باشد، مگر اینکه، یک اتفاقی بیفتد و برنامه ریزی صحیح تری انجام شود تا شرایط متفاوت شده و سرجای خود برگردد. در غیر اینصورت با این شرایط ممکن است نرخ دلار بالاتر رفته و تا ده هزار تومان هم برسد که قطعا باعث رکود شدیدی خواهد شد.

* دراین رابطه، چه راهکاری به ذهنتان میرسد؟

دولت میتواند یکسری توافقات را با سایر کشورهای خارجی انجام دهد و منطقی تر وارد گفتگو شود.
بحث خروج ارز و مشکلات اقتصادی به دولت ضربه میزند. در حال حاضر این شبهه وجود دارد که این شرایط بخاطر جبران کسری بودجه و جبران خسارت بانکی است؛ زیرا بانکها هم اوضاع خوبی ندارند؛ قرار بود برای همین ارز حواله ای، بانکها سه تا دوازده درصد کارمزد دریافت کنند که رقمی بسیار بالا بود. برای مثال فردی که میخواست یک میلیارد جنس وارد نماید، باید صد میلیون بعنوان کارمزد به بانک پرداخت نماید!

* به نظر شما برای خروج از این رکود باید چه کار کرد؟

شرکتهای واردکننده باید باهم اتحاد داشته باشند و در چنین شرایطی سیاست فروش اجناس بی کیفیت را سرلوحه کار قرار ندهند؛برای محصولی که وارد میکنند حتما زمان صرف کنند؛ یک عده هر بار بالا رفتن دلار، اقدام به وارد کردن اجناس ضعیفتر کرده و آنرا وارد بازار نموده اند. در این شرایط مشتری باور نمیکند که این اجناس بخاطر کیفیت پایین، قیمتی پایین دارند. شرکت ما بخاطر باورها و اعتقاداتی که دارد هیچوقت حاضر به فروش اینگونه کالاها که از حداقل کیفیتها و کارایی بسیار ساده هم بی بهره است، نبوده است.
این کالاها بعضا اکثرا قاچاق هستند و مشتری با اطلاعات ناکافی تنها بخاطر قیمت پایین مجاب به خرید آن میشود.

*برخی شرکتها اجناس را با قیمت دلار قدیم خریده، انبار میکنند و با دلار جدید عرضه میکنند. برخی اعتراض دارند باید با همان نرخ دلار قدیم عرضه شود ولی خودشان اعتقاد دارند که برای خرید اجناس با دلار قیمت جدید، مجبور به فروش با دلار نرخ روز هستند. نظر شما در این رابطه چیست؟

به نظرم منطقی است که با قیمت دلار به روز محاسبه شود. زیرا سرمایه مدتی خوابیده است و اگر خود دلار را هم بجای کالا خریده بود، با فروش آن، به اندازه کافی سود کرده و راحتتر هم میتوانست به سود خود برسد.
قیمت کالا در بازار و نوسان دلار هیچوقت مطابق نیست. یعنی کالا نه مطابق قیمت گذشته اش و نه مطابق نرخ روز دلار؛ معمولا بینابین است.

 

 

 

 

 

 

 

 *اخیرا برخی از هنرمندان در عرصه بازیگری و ورزش، اقدام به ترغیب مردم در تحریم بازار و خرید نموده اند. آیا با این کمپین موافقید؟

از منطقی که در این رابطه دارند، اطلاع چندانی ندارم؛ شاید صحیح باشد ولی، بر حسب تجربه میدانم که این تحریم تاثیرگذار است، قیمت هم ارزان خواهد شد ولی به قیمتی که یک عده این وسط متضرر خواهند شد. مثلا تاجران، واردکنندگان و تولیدکنندگان که تجارت میکنند و بعضی از آنان تعهدات مالی سنگینی دارند و زمان محدودی برای انجام این تعهدات. پس مجبور میشوند قیمت را پایین تر بیاورند؛ در این بین دراصل ضرر متوجه واردکننده خواهد شد.

*صحبت پایانی:

یکسری دیدگاهها در صنف ما در بحث واسطه ها وجود دارد که باید حل شود. واسطه ها، نمایندگان ما، عاملان فروش و نصابان هستند. این نصابان باید همیشه دوطرفه قضاوت کنند؛ یعنی هم خودشان و مصرف کننده را درنظر بگیرند و هم وارد کننده را. یعنی کالایی را که خریداری میکنند به قیمتی باشد که هم واردکننده سود کند و هم فروششان به نحوی منصفانه باشد که مصرف کننده راضی بوده و سود منطقی هم به خودشان برسد.
الان متاسفانه شرایطی طوری شده است که برخی از آنان میخواهند با ارزانترین حالت که باعث میشود واردکننده متضرر شود، کالا را خریده و مصرف کننده را قانع کنند که با بالاترین قیمت آنرا خریداری نماید.
به این ترتیب در این میان سود را واسطه ها میبرند و چنانچه این روند ادامه یابد، ممکن است واسطه ها حذف شده و وارد کننده مستقیما با مصرف کننده روبرو شود؛ مثل دیجی کالا و امثال آن.
اینکه شرکتهای واسطه به دنبال ارزان خریدن و گران فروختن هستند، در نهایت باعث میشود واردکنندگان به دنبال راهکار باشند و آن حذف واسطه هاست و این به ضرر واسطه ها خواهد بود، چون آنها نه تولیدکننده هستند و نه واردکننده.
در پایان از جناب آقای مهندس زارعی بابت فرصتی که در اختیار این ماهنامه قرار دادند، کمال تشکر را داشته برای ایشان و مجموعه محترمشان آرزوی سلامتی و پیشرفت روزافزون را داریم.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 15:00
  • اندازه قلم

درباره ی نوآوران

گروه نوآوران حفاظت با بیش از ده سال سابقه ی اعضای هیات مدیره در حوزه امنیت و ایمنی، در سال ۹۲ فعالیت رسمی خود را با انتشار نشریه "نوآوران" آغاز نمود. در ابتدا، این نشریه به صورت آگهی نامه و پس از مدتی با اخذ مجوز از وزارت ارشاد، بصورت نشریه به فعالیت خود ادامه داد.

حاصل ۴ سال تلاش این مجموعه:
- حضور در نمایشگاههای مختلف اعم از: ۴ دوره نمایشگاه ایپاس( حفاظتی امنیتی پلیس )، ۳ دوره نمایشگاه اصفهان، نمایشگاه مشهد، اینترسک دبی، نمایشگاه قائمشهر و ...
- حضور و پوشش خبری دهها سمینار، دوره آموزشی و کنفرانسهای خبری مختلف
- انتشار ویژه نامه "رستاک" جهت توزیع در نمایشگاهها
- چاپ و انتشار دو دوره روزنامه رسمی نمایشگاه ایپاس( حفاظتی امنیتی پلیس )

خدمات سایت نوآوران