لینک شبــــــــــکه های اجتماعی

خاورمیانه برای جلوگیری از تصادفات، ایمنی جاده ها را در اولویت قرار خواهد داد.

  • دوشنبه, 02 ارديبهشت 1392 ساعت 04:06
  • منتشرشده در دوربین IP & ANALOG
  • خواندن 260 دفعه

شهرنشینی بخش مهمی از توسعه اقتصادی است. همانطور که مردم بیشتری به شهرها می روند، اتومبیل های بیشتری نیز در خیابان های شهر هستند که خطر تصادفات ترافیکی را افزایش می دهند.

بروز تصادف نه تنها پیامدهای بزرگی در زندگی انسانها دارد بلکه همچنین باری بر بخش سلامت، بیمه و نظام حقوقی کشور نیز به همراه دارد. همینطور فشار عظیمی بر روی اقتصاد کشور وارد می کند، به گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO ) به طور معمول هزینه ای که برای کشورها در پی دارد، 3 درصد از تولید ناخالص داخلی یک کشور (یا تا 5 درصد در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط) می باشد.
با توجه به این پیامدهای ناگوار ، در حال حاضر کشورها به اهمیت بهبود ایمنی جاده ها پرداخته و آن را در دستور کار توسعه خود قرار داده اند.
این موضوع مخصوصا برای منطقه خاورمیانه بسیار صادق است. در سال های گذشته، این بخشی از جهان، بعد از آفریقا به عنوان دومین منطقه خسارت دیده به دلیل بالا بودن میزان مرگ و میر ناشی از ترافیک در جهان به شمار می رود. گزارش ها حاکی است که حوادث خودرو عامل اصلی مرگ و میر در میان جوانان است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی بخش عمده ای از کشورهای مدیترانه شرقی را به دلیل داشتن اطلاعات ضعیف ترافیکی و پایین بودن دقت، به لحاظ مرگ و میر ناشی از حوادث جاده ای ، در سطح جهان در مقام اول رتبه بندی کرده است.

آمار تلفات جاده ای امارات متحده عربی (نیمه اول سال 2017)
2,133 حادثه
3,015 صدمه
315 کشته

منبع: اداره کل هماهنگی ترافیک، وزارت کشور

این عملکرد ایمنی جاده ای ضعیف به یکی از بزرگترین مشکلات دولت ها تبدیل شده است. سرعت ، رانندگی بی پروا، استفاده از مشوبات الکلی و عدم استفاده از کمربند ایمنی همچنان نگرانیهای اصلی بسیاری از مقامات اجرای قانون در خاورمیانه هستند. Ettiene Van Der Watt ، مدیر منطقه ای مهندسی و آموزشی خاور میانه و آفریقا در ارتباطات Axis گفت: نکته مورد توجه اصلی این است که اطمینان حاصل شود مردم مسئولیت استفاده از جاده های ملی را دارند و اقدامات لازم برای اجرای آن در نظر گرفته شده است..

بسیاری از کشورها در منطقه به طور واضح کمپین هایی جهت ایمنی راه تشکیل داده اند، هماهنگی و تلاش ها برای تنظیم محدودیت سرعت و افزایش آگاهی از اقدامات ایمنی و همچنین پیامدهای عدم رعایت قوانین رانندگی از دیگر اقدامات آنهاست. ابتکاراتی در چارچوب اجرای قانون ترافیک با تمرکز بر ایمنی ترافیک و همچنین آموزش راننده ها نیز وضع گردیده. هدف این است که آگاهی بیشتری نسبت به رفتار مناسب و مودبانه در ترافیک جاده ای داشته باشیم مثلا به درستی در چراغ های ترافیکی عمل کنیم. John Yalda ، هماهنگ کننده فروش فناوری ترافیک در منطقه MENA برای VITRONIC گفت: این جنبه همچنین شامل آشنایی با عواقب عدم رعایت مقررات ترافیک نیز می باشد.
نه علت حادثه در ترافیک، مرگ و صدمات جدی در امارات متحده عربی
چرخش ناگهانی / تغییر مسیر
رانندگی اشتباه
فاصله ناکافی با ماشین جلویی
وارد شدن به جاده بدون چک کردن روشنایی
سرعت بالا
کمبود توجه
عبور از چراغ قرمز
عبور از کناره جاده
دلایل متفرقه
منبع: وزارت کشور، 2015


در اوایل سال جاری، PwC (PricewaterhouseCoopers) خاورمیانه با همکاری دانشگاه Loughborough ،گزارشی تحت عنوان «راهنمای سیاست گداری: کاهش تلفات جاده ای» با هدف کمک به دولت های خاورمیانه و سایر نقاط جهان منتشر کرد. استراتژی ای جهت بهبود ایمنی جاده های این کشور و در آن پیشنهاد کرد که کشورها یک روش ترکیبی را اتخاذ نمایند: استفاده از استراتژی "3 E": آموزش، اجرا، مهندسی و همچنین رویکرد سیستم ایمن: افراد امن تر، خودروهای امن تر و سرعت امن تر.
در هر دو این استراتژی، یکی از جنبه های مهم، نیاز به اجرای موثر است. راه های سنتی برای دستیابی به این هدف، از طریق دیدن پلیس، افزایش گشت های راه و ایجاد حضور دائمی در جاده ها برای جلوگیری از مجرمان احتمالی خواهد بود. با این حال، این باعث افزایش قابل توجهی در نیروی انسانی و منابع می شود که در اکثر موارد ایده آل و قابل اجرا نیست.
به همین ترتیب، بسیاری از کشورها به دنبال سرمایه گذاری به روش های دیگر هستند، و این جایی است که فناوری به طور فزاینده ای بخشی مهمی از کل این تصویر می گردد. تکنولوژی، بیشتر مبتنی بر ویدیو، در حال حاضر به طور گسترده ای برای حمایت از مقامات اجرای قانون، از طریق جلوگیری از تخلفات بالقوه ترافیکی یا دستگیری نقض کنندگان و به طور خودکار صدور جریمه و تحریم، خطر جاده ها را کاهش می دهد.
یک نمونه قابل توجه از این اقدام در امارات متحده عربی دیده می شود. به عنوان بخشی از تلاش های مداوم امارات متحده عربی برای تبدیل شدن به "امن ترین مکان در جهان" تلاش جهت کاهش تلفات جاده ای را به عنوان یک شاخص کلیدی در دستور کار ملی چشم انداز 2021 خود قرار داده است. تعدادی از اقدامات انجام شده در دبی، شامل اصلاحیه قوانین ترافیکی فدرال که در ژوئیه 2017 به اجرا در آمد و مجددا قوانین ترافیکی آن بررسی گردید را برای افزایش ایمنی جاده ها اجرا کردند و امارات متحده عربی را به هدف خود برای کاهش تلفات ترافیکی از حدود 6 در صد هزار نفر در سال 2016 به 3 در هر 100،000 تا سال 2021 کاهش دادند.
منابع خبری محلی گزارش داده اند که در سال 2014 دبی یک راهبرد مدیریت جامع و یکپارچه را برای بهبود تطابق محدودیت سرعت راه اندازی کرد. به غیر از افزایش گشت های اجرایی، این برنامه شامل اضافه کردن دستگاه ها و فن آوری های بیشتر برای کمک به نظارت و اجرای تحریم ها برای نقض کنندگان ترافیک شد.
با این وجود مهم است که توجه داشته باشید که یافتن و اجرای قوانین جاده و تکنولوژی مربوطه به یک روند پیچیده در خاورمیانه تبدیل شده است؛ زیرا اینجا یک منطقه گسترده متشکل از کشورهای مختلف با شیوه های مختلف قوانین و مقررات ترافیکی است. این باعث می شود یک راه حل برای تمامی موارد پاسخگو نباشد.

چالش اصلی در خاورمیانه این است که نهادهای دولتی مختلف، راهکارهای اجرایی که نیاز به تلاش سفارشی سازی دارند را مشخص می کنند. و به عنوان یک روند جهانی، سرمایه گذاری در تکنولوژی ایمنی جاده و اجرای آن نیاز به ارزیابی دقیق برای نیازهای محلی دارد، Klaus Theml رئیس ITS خاورمیانه در زیمنس گفت. به عنوان یک عامل برای تغییر در رفتار رانندگان، چندین تکنولوژی در حال ظهور وجود دارد که می توان به آنها اشاره کرد. طیف وسیعی از مشکلات برای اجرای قانون و اثربخشی ترافیک ، بسیاری از سناریوها مانند مسدود کردن راه ها و یا مسدود نکردن راههایی که ایمنی جاده را به همراه اثربخشی ترافیک فراهم می کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 11:56
  • اندازه قلم
cicanlocer1979

گروه فناوری اطلاعات جومی ارائه کننده ی خدمات جوملا اعم از قالب فارسی جوملا ، افزونه فارسی جوملا ، هاست ویژه جوملا و.....

وبگاه: www.joomi.ir/

درباره ی نوآوران

گروه نوآوران حفاظت با بیش از ده سال سابقه ی اعضای هیات مدیره در حوزه امنیت و ایمنی، در سال ۹۲ فعالیت رسمی خود را با انتشار نشریه "نوآوران" آغاز نمود. در ابتدا، این نشریه به صورت آگهی نامه و پس از مدتی با اخذ مجوز از وزارت ارشاد، بصورت نشریه به فعالیت خود ادامه داد.

حاصل ۴ سال تلاش این مجموعه:
- حضور در نمایشگاههای مختلف اعم از: ۴ دوره نمایشگاه ایپاس( حفاظتی امنیتی پلیس )، ۳ دوره نمایشگاه اصفهان، نمایشگاه مشهد، اینترسک دبی، نمایشگاه قائمشهر و ...
- حضور و پوشش خبری دهها سمینار، دوره آموزشی و کنفرانسهای خبری مختلف
- انتشار ویژه نامه "رستاک" جهت توزیع در نمایشگاهها
- چاپ و انتشار دو دوره روزنامه رسمی نمایشگاه ایپاس( حفاظتی امنیتی پلیس )

خدمات سایت نوآوران